Prístup na táborisko

Táborisko je situované v centrálnej časti Slovenska v blízkosti mesta Banská Štiavnica. Schematická mapa ukazuje približnú polohu a vzdialenosti od najbližších hlavných miest. Druhý obrázok poskytuje letecký pohľad na táborisko a jeho polohu vzhľadom na blízky hotel Salamandra, kde je zároveň parkovisko. Priamo na táborisko vedie kamenistá a strmá cesta, kde je prístup autom obtiažny. Navyše sa nachádzame v Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy, kde je prístup autom obmedzený.

Najjednoduchšie je prísť k hotelu na parkovisko vlastným autom alebo autobusom, dajú sa však skombinovať aj rôzne druhy verejnej dopravy, prípadne aj cesta peši mestom Banská Štiavnica a ďalej po turistických značkách a poľných cestách. Nižšie uvádzame podrobné popisy možností, ako sa dostať na táborisko.

Cesta autom (alebo vlastným autobusom)

Táborisko sa nachádza v Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy neďaleko hotela Salamandra. K hotelu vedie asfaltová prístupová cesta a v okolí hotela sa nachádza dostatok parkovacích miest. Od hotela vedie na táborisko kamenistá lesná cesta, ktorá nie je vhodná pre prístup osobným autom. Autá je možné zaparkovať pri hoteli. Táborisko je odtiaľto vzdialené 150 m.

GPS parkovisko: 48°27’33.992″N, 18°51’2.927″E

GPS táborisko: N 48°27.56653′, E 18°51.04878′

Cesta verejnou dopravou

Najbližšia zastávka autobusu sa nazýva Hodruša-Hámre, U Honvédov. Táborisko je od nej vzdialené 1,7 km. Od zastávky vedie lesná cestička, po ktorej sa dá dostať k Dolnohodrušskému jazeru. Odtiaľ vedie žltá značka po asfaltovej ceste až k hotelu Salamandra. Na zastávke zastavujú autobusy, ktoré premávajú medzi Banskou Štiavnicou a Žarnovicou. Cez mesto Žarnovica prechádza železničná trať Bratislava – Zvolen. Zo Zvolena jestvuje vlakové aj autobusové spojenie do mesta Banská Štiavnica. Spoje sa dajú nájsť na stránke www.cp.sk.

GPS zastávky Hodruša-Hámre, U honvédov: 48°27’59.724″N, 18°50’50.742″E

Cesta peši

Na táborisko sa dá dostať aj peši z Banskej Štiavnice. Cesta vedie od hlavnej autobusovej zastávky v Banskej Štiavnici s názvom Križovatka po červenej turistickej značke na Radničné námestie. Odtiaľ ide zelená značka na turistickú križovatku Červená studňa, kde je možnosť občerstvenia v kultúrno-turistickom centre Hájovňa. Z Červenej studne treba ísť po žltej značke až k hotelu Salamandra. Táborisko sa nachádza 150 m za hotelom. Dĺžka cesty je približne 7 km. Odporúčame vám použiť aplikáciu Mapy.cz, ktorá obsahuje kvalitné turistické mapy.

Návrat hore